Z ust trychologów często można usłyszeć, że podchodzą do swoich podopiecznych w sposób holistyczny. Co to właściwie oznacza? Nic innego jak podejście całościowe, traktujące organizm ludzki jako zespół naczyń połączonych. Nie jest bowiem tajemnicą, że kondycja skóry głowy i wygląd włosów w głównej mierze zależą od tego co dzieje się we wnętrzu naszego organizmu.
Holistycznie – czyli jak?
Pracując przez lata jako farmaceutka miałam okazję zdać sobie sprawę jak bardzo w kwestiach chorób i rozmaitych dolegliwości medycyna konwencjonalna nie zawsze wykorzystuje swój potencjał. Nie dlatego, że jest bezsilna, ale odnosi się przede wszystkim do znoszenia objawów, a nie poszukiwania i likwidowania realnych przyczyn tego, co trapi ludzki organizm. Boli – weź tabletkę na ból, cierpisz na zgagę – zażyj lek na nadkwasotę, nie możesz spać – koniecznie coś na sen.
Czy jednak na pewno wszystko jest takie zerojedynkowe? Niestety nie i nie są to jedynie moje przekonania. Coraz częściej i głośniej mówi się o tym, że całościowe podejście do pacjenta w chorobie jest jedynym słusznym. A jak to się odnosi do trychologii? Dlaczego kiedy nadmiernie wypadają nam włosy, nie wystarczy szampon z napisem „na porost”?
Problemy skóry głowy – trychologia
Bez włosów można żyć – to fakt. Stanowią jednak tak ważny atrybut kobiecości (a i męskości dla niejednego pana też 😉), że gdy pojawiają się problemy z ich nadmierną utratą, podejmujemy walkę. Jeśli przyczyna nie leży w złej pielęgnacji, a jest wynikiem zaburzeń wewnętrznych, najczęściej ta bitwa jest dość trudna i nierówna. Dlaczego? Ano dlatego, że wypadające ponad normę włosy to często już bardzo odległy efekt zaburzeń homeostazy ustroju.
W dzisiejszych czasach niestety o problemy ze skórą głowy i wzmożoną utratą włosów nietrudno. Niedoczynność/nadczynność tarczycy, choroba Hashimoto, PCOS, endometrioza, cukrzyca, insulinooporność, SIBO, IMO, zaburzenia wchłaniania, Covid-19, depresja, przewlekły stres – to tylko niektóre z powodów rzutujące na to ile włosów spada nam z głowy. W żadnym z powyższych szampon, który ma hamować nadmierną ich utratę niewiele pomoże, jeśli nie zadbamy nie tylko o zindywidualizowaną do potrzeb pielęgnację, ale i o właściwą, odżywczą dietę czy uzupełnienie pogłębiających się przez lata niedoborów.
I na tym właśnie polega holistyczne podejście. I dlatego właśnie wywiad na pierwszej wizycie u „dobrego” trychologa trwa nie 10-15 min, a nawet pełną godzinę. Bo trychologia to bardzo złożona dziedzina, którą można porównać do pracy detektywa. Wbrew krążącym często przekonaniom, to nie biznes polegający na wciskaniu drogich kosmetyków (choć pewnie i takie sytuacje się zdarzają…).
Profesjonalny trycholog podejmuje działania zmierzające do optymalizacji kondycji skóry głowy, przeprowadzając badanie trichoskopowe, uwzględniając wyniki badań oraz cały szereg czynników towarzyszących (pielęgnacja, tryb życia, dieta). Na tej podstawie przekazuje Ci cały plik zaleceń, często posiłkując się wiedzą innych specjalistów. Takie podejście jest jedynym słusznym w trychologii, ponieważ zmierza do eliminacji przyczyny, a nie chwilowego „zaleczania” objawów.
Poznań trycholog – holistycznie
Jeśli od dłuższego czasu bezskutecznie poszukujesz przyczyny nadmiernej utraty włosów lub zmagasz się z problemami skóry głowy, zapraszam Cię do mojego gabinetu. Jako dyplomowany trycholog w mieście Poznań dokładam wszelkich starań, aby przynosić oczekiwane efekty moim podopiecznym.